Dobry, przemyślany i adekwatny projekt to połowa drogi do sukcesu – aby go osiągnąć, niezbędne jest postawienie na profesjonalny druk, a także zapoznanie się z metodami jego uszlachetniania. Tego rodzaju zabiegi pozwolą Ci osiągnąć znacznie lepszy efekt wizualny. Estetyka Twojej wizytówki, zaproszenia, plakatu czy okładki książki będzie w stanie wznieść się na nowy poziom, co przełoży się na lepsze opinie ze strony klientów lub odbiorców.
W poniższym artykule szczegółowo opisujemy techniki uszlachetniania druku, a także wymieniamy ich najczęstsze zastosowania. Czytaj dalej!
Uszlachetnianie druku – co to jest?
Osoby, które chcą nadać tworzonym materiałom korzystniejsze walory estetyczne, a przy tym wzmocnić ich trwałość, chętnie stawiają na uszlachetnianie druku. Co to jest? Zabieg ten można przeprowadzić na różne sposoby – do najpopularniejszych należą lakierowanie, laminowanie, kalandrowanie, sztancowanie czy hot i cold stamping.
Każda z wymienionych metod znajduje swoje zastosowanie w różnych przypadkach. Niektóre z nich służą przede wszystkim do podniesienia wartości estetycznej wyrobu, inne natomiast mają za zadanie zapewnienie mu odpowiedniego stopnia odporności na niekorzystne czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć.
Uszlachetnianie druku, rodzaje – lakierowanie
Lakierowanie to bardzo popularna metoda uszlachetniania druku, którą często wykorzystujemy w naszej pracowni. Posiadamy nowoczesne maszyny i odpowiednio dobrane lakiery różnego rodzaju, chroniące farbę przed ścieraniem, a także stanowiące atrakcyjne wykończenie wizualne wydruku. W zależności od projektu arkusz może zostać pokryty całkowicie bądź w wybranych fragmentach.
Dzięki lakierowi powierzchnia staje się przyjemniejsza w dotyku, a barwy zyskują większe nasycenie. Materiał staje się ponadto odporny na wilgoć i zanieczyszczenia. Ten rodzaj uszlachetniania druku z powodzeniem można zastosować w przypadku ulotek, plakatów, kalendarzy, wizytówek oraz wielu innych pozycji.
Laminowanie – popularna metoda uszlachetniania druku
Laminowanie to technika uszlachetniania druku z wykorzystaniem folii. Dzięki niej wydruk staje się odporny na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć oraz blaknięcie. Co więcej, masz szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o efekt wizualny – możesz postawić na folię błyszczącą, matową, aksamitną, metalizowaną i wiele innych, aby Twój produkt zyskał naprawdę unikatową warstwę wizualną.
Jeśli postawisz na laminowanie w kwestii uszlachetniania druku, rodzaje folii nie tylko pozwolą Ci uzyskać preferowany efekt, ale można je ponadto zastosować razem z innymi technikami.
Kalandrowanie i sztancowanie – techniki uszlachetniania druku
Jeśli poszukujesz metody uszlachetniania druku, która pozwoli Ci na ingerencję w jego strukturę, postaw na kalandrowanie. Polega ono na odciśnięciu w arkuszu wybranego wzoru. Często idzie w parze ze złoceniem lub srebrzeniem i nadaje wyrobowi efektu trójwymiarowości.
Sztancowanie natomiast to wykrawanie precyzyjnych wzorów w materiale za pomocą specjalnych maszyn.
Hot i cold stamping – efektowne metody uszlachetniania druku
Do jednych z najbardziej efektownych metod uszlachetniania druku zalicza się hot i cold stamping. Potocznie technika ta znana jest jako złocenie lub srebrzenie, aczkolwiek na rynku znajdziemy również wiele innych kolorów do wyboru.
Metoda ta pozwala wyróżnić na przykład logo firmy lub uwydatnić główny przekaz ulotki bądź plakatu. Jest również chętnie stosowana na okładkach książek oraz zaproszeniach, nadając im elegancki charakter.